Ana sayfa Bilgi Aizonai Antik Kent Giriş Ücreti

Aizonai Antik Kent Giriş Ücreti

Kütahya bölgesinin en değerli kültür varlıklarından bir tanesi olan Aizonai antik kenti yıl içerisinde özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizonai antik kenti Kütahya il merkezinden yaklaşık 50 km uzakta bulunuyor.

Aizonia Antik kenti yapısı içerisinde; dünyanın günümüze kadar en iyi şekilde korunmuş Zeus Tapınağı, on beş bin seyirci kapasitesi olan tiyatro, stadyum, hamam ve dünyanın ilk borsası gibi antik yapılar bulunuyor. Ayrıca Aizonai antik kenti ülkemizde bulunan Efes, Bergama ve Side‘de bulunan antik kentlerle çağdaş durumdadır.

Aizonai Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Aizonai antik kentine ulaşım seçeneklerinden sadece karayolu geçerli. Eğer Ankara, İstanbul ve Eskişehir yönünden gelecekseniz Hızlı Tren aktarmalı olarak Kütahya merkeze geldikten sonra otobüs yada taksiyle Aizonai antik kentine ulaşabilirsiniz.

Milattan önce 3 bin’li yıllardan itibaren uygarlıklara ev sahipliği yapan Aizonai antik kentin zaman zaman tarihi eser kaçakçıları tarafından istila edilmeye çalışılıyor. Şimdilerde etraf kameralarla donatılmış ve sayıları azda olsa güvenlik görevlileri bulunmakta.

Aizonai giriş ücreti ne kadar?

Aizonai antik kenti Kütahya ili sınırları içerisinde olduğundan mıdır bilinmez giriş ücreti gayet makul tutulmuş;

  • Yetişkinler için giriş ücreti sadece 7 TL.

Antik kentin yıldızı Zeus Tapınağı ve diğer ören yerleri ziyaret saatleri;

Yaz Dönemi 08:45 – 19:00
Kış Dönemi 08:45 – 17:30

Ayrıca Zeus Tapınağı içerisinde bulunan alt kat yaz sıcağında serinlemeniz içinde harika bir fırsat olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here