Adım Adım WordPress SSL Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada artık ssl sertifikası kullanan web sitelerinin, ssl sertifikası olmayan sitelere oranla arama sonuçlarında daha avantajlı olduğunu duyurmuştu. Bu açıklama sonrası Türkiye’de ve dünyada birçok webmaster sitelerine ssl sertifikası alma arayışı içerisine girdi. Özellikle yeni kurulun bloglar ve web sitelerinin büyük çoğunluğu artık yola ssl sertifikası ile başlıyor. Ancak halihazırda wordpress tabanında kurulu web sitesi olanlar için ssl sertifikası almak yani web sitesinin url yapısını http’den https’e geçirmek beraberinde birçok sorun getiriyor.

Bu sorunlardan en önemlisi ise Google arama sonuçlarında geriye düşmek yani hit kaybı yaşamak. Takdir edersiniz hit kaybı bir blog yada site sahibinin yaşamak istemediği olayların başında geliyor.
Google’ın web dünyasını ssl’e sürüklemesi ile hit kaybı korkusu yaşayan web editörleri bir anlamda “iki arada bir derede kalmak” durumunu yaşıyorlar. Bu sebeple güvenli şekilde htpps’e geçiş yapmanın yollarını arıyorlar. Bizde bu yazımızda WordPress içerik yönetim sisteminde halihazırda web sitesi bulunanlar için Seo kaybı yaşamadan SSL sürecine nasıl geçiş yaparlar bunu anlatmak istedik. Hazırsanız başlayalım.

SSL Sertifikası Nedir?

İnternet üzerinde herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde karşı tarafta bulunan sitenin sunucusu ile sizin modeminiz arasında bir veri alış verişi yapılır. Şayet ziyaret ettiğiniz web sitesi bir SSL sertifikasına sahip değilse o web adresi ile yaptığınız veri alış verişi 3. taraf sunucular veya kişiler tarafından izlenebilir, kayıt altına alınabilir. Bu senaryoda sizin açınızdan herhangi bir risk barınmasa bile bir alış veriş sitesinden kredi kartınız ile ürün satın almanız durumunda kredi kartı bilgilerinizden tutunda T.C kimlik numaranız hatta ev adresiniz bile kötü niyetli insanların eline geçebilir.

İşte SSL sertifikası denilen (Secure Socket Layer) şifreleme protokolü sizin ve karşı tarafın bilgilerini kripto bir şekilde şifreleyerek güvenlik seviyesini yükselten bir teknolojidir.
İş yerinizde bulunan wifi ağına dahil oldunuzu varsayalım; eğer kurumsal bir firmada çalışıyorsanız ve işinin ehli IT personeli kurumda mevcut ise sizin girdiğiniz web siteleri arka tarafta bulunan güvenlik duvarı tarafından kayıt altına alınır. Girdiğiniz web siteleri ssl sertifikasına sahip değilse o internet sitesi ile yaptığınız tüm veri alış verişi IT personeli tarafından izlenebilecektir. Ancak ssl sertifikası olan web sitelerini ziyaret ediyorsanız IT personeliniz yalnız kriptolanmış veriler görecekler ve anlamlandıramayacaklardır.

WordPress SSL Sertifikası Nereden Alınabilir?

Her şeyden önce SSL sertifikası satın almadan önce web sitenizin statik bir ip üzerinde olduğundan emin olun. Statik IP sahibi olmayan web sitelerine Ssl sertifikası tanımlamak mümkün olmayacaktır. Yani önce statik IP almalı ve aldıktan sonra Ssl sertifikasını satın alıp kurdurtmanız gerekmektedir.

Peki ssl sertifikasını nereden almanız gerekiyor? Eğer yalnızca günlük yazılar yayınladığınız blog tarzı bir web siteniz varsa standart özelliklere sahip bir ssl sertifikası satın almanız yeterli olacaktır. Üstün özellikleri olan sertifikalara yüklü paralar ödemenize gerek yok. Ancak satın adlığınız sertifikanın mobil desteği olmasını tavsiye ederim. Eğer bir alış veriş sitesi e-ticaret siteniz yoksa ssl teknolojisine geçiş yapmak ucuz bir teknolojidir. Ssl sertifikaları hosting şirketleri tarafından satılmaktadır.

Bu aşamada mümkünse web siteniz için hosting hizmeti aldığınız firmadan ssl sertifikası satın almanız yararınıza olacaktır. Bu sayede kurulum işlemlerinin hepsini hosting firmasına yaptırabilirsiniz. Burada hiçbir firmayı reklam amaçlı önermek istemem ancak isimtescil firmasının uygun fiyatlı ssl sertifikalarından biri işinizi rahatlıkla görecektir. Peki ssl’i satın aldık sırada ne var?

WordPress SSL kurulumu yapmadan önce dikkat edilecek hususlar

 • Http’den https’e geçiş yapmadan önce sitenizin yedeğini mutlaka alın.
 • Herhangi bir güvenlik eklentisi (Wordfence, iThemes vb.) kullanıyorsanız bu işlem bitene kadar dosya yazma izinlerinin açık olduğundan emin olun.
 • Kuruluma başlamadan önce kullandığınız bir cache eklentisi varsa işlem sonuna kadar eklentinizi devre dışı bırakın.
 • WordPress http’den https’e geçiş işlemleri tamamlandığında sosyal medya mecralarında yaptığınız tüm url paylaşımları 404 sayfalarına çıkacaktır. Bunun herhangi bir önlemi bulunmadığından geçiş öncesi bu konuyu kendi açınızdan değerlendirin.
 • Son olarak işlemlere başlamadan önce yazımızın tamamını okumanızı daha sonra işlemlere başlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Really Simple SSL Eklentisi kurulumu ve Http’den Https’e yönlendirme

Hosting firmanızla iletişime geçip satın almış olduğunuz SSL sertifikasını server tarafında kurulum yapmalarını isteyin. Hosting firmanızdan işlemin yapıldığına dair geri dönüş aldıktan sonra alt tarafta bulunan adımlara devam edin.

Öncelikle sitenizin admin paneline girin ve eklentiler kısmında Really Simple SSL eklentisini kurun. Ve eklentiyi aktif hale getirin.
Eklenti aktif hale geldiği zaman karşınıza alt tarafta gördüğünüz gibi bir uyarı balonu gelecektir. “Go ahead, activate SSL !” seçeneğine tıklayarak SSL aktivasyonumuzu gerçekleştiriyoruz.

Daha sonra Admin Paneli >> Ayarlar >> SSL >> Settings adımlarını takip ederek eklenti ayarlarını aşağıda bulunan resimdeki haline getirin.

Bu ayarlar sayesinde sitenizde bulunan tüm url yapılarında http’yi https versiyonuna yönlendirmiş olduk. Artık geriye yapılan ayarları kontrol etmek kalıyor. Herhangi bir yerde SSL hatası mevcut mu onu kontrol edeceğiz.

Eğer sitenizin anasayfasına gittiğinizde Yeşil Tik Güvenli simgesi adres satırının başında görünüyorsa http’den https’e geçiş işlemi sorunsuz bir şekilde yapılmış anlamına gelecektir.

Ancak anasayfanıza yada herhangi bir sayfaya gittiğinizde yeşil güvenli ibaresi önce görünüp sonra kayboluyorsa bir WordPress SSL sorunu ile karşı karşıyayız demektir. Sağlıklı bir ssl sertifikası aşağıdaki gibi görünür.

Olası WordPress SSL kurulum sorunları / hataları ve çözümleri

WordPress’e ssl kurulumu yaparken yaşanan sorunların genellikle 2 sebebi olmaktadır. Ya host firmanız SSL kurulumunu doğru bir şekilde yapmadı ya da yada wordpress yazılım tarafında bir sorun yaşıyoruz. Söz konusu sorunun hosting firması kaynaklı olup olmadığını şu yolla anlayabilirsiniz;

1-) ilk olarak bilgisayarınız bir not defteri açın ve random bir şeyler yazın. Ardından o not defteri belgesini deneme.html şeklinde kaydedin. Ardından bu dosyayı sitenizin bulunduğu dizin içerisine ftp yardımı ile atın.

2-) Son olarak tarayıcınıza https://sitenizinadi.com/deneme.html adresini yazıp bu adrese gidin.

Site adının bulunduğu yerin sol tarafında Yeşil – Güvenli ibaresi sabit bir şekilde görünüyorsa host tarafında herhangi bir sıkıntı yok demektir. WordPress kaynaklı bir sorun olması muhtemeldir.

Better Search Replace Eklentisi

WordPress kaynaklı ssl sertifikası sorunları genellikle site içerisinde bir yerlerde http ile başlayan link bulunmasından kaynaklanmaktadır. Sitenizde mevcut urllerin hepsini https ile başlar hale getirmelisiniz. Bunun içinde Better Search Replace eklentisini kullanabilirsiniz. Lütfen aşağıdaki adımları takip edin.

 • İlk olarak Better Search Replace eklentisini wordpress sisteminize kurun ve etkinleştirin. Ve ardından Admin Paneli >> Araçlar >> Better Search Replace sekmesine gidin.
 • Search For kısmına: http://sizinsiteniz.com yazın ( Site adresiniz ne ise onu / https’siz halini )
 • Replace with kısmına ise: https://sizinsiteniz.com yazın ( Yeni SSL uzantılı URL yapınızı )
 • Select Tables kısmına mouse ile tıklayın ve CTRL + A tuşlarına basarak hepsini seçin.
 • Case Insensitive ve Replace Guids seçeneklerini işaretlemeyin !
 • Run as dry run ? seçeneğini ise işaretleyin ! ( Bu seçenek işaretlendiğinde veritabanınızda herhangi bir değişiklik yapılmaz, sadece yapılacak potansiyel değişiklikler neler olacak size gösterilir. )
 • Ardından Run Search/Replace butonuna basın. Run as dry run seçeneğini işaretlediğimiz için eklenti veritabanınızda kaç tabloda http://sizinsiteni.com ibaresini bulduğunu ve bunlardan kaç tanesinin değişeceğini size rapor olarak sunar.
  (Yani eklenti hiç bir değişiklik yapmaz, sadece yapılacak değişiklikleri size rapor olarak sunar.)
 • Bu raporu gördükten, eklentinin doğru değişiklikleri yapacağına emin olduktan sonrayukarı yer alan tüm ayarları tekrar yapın ( alttaki resimde olduğu gibi ) ve bu sefer Run as dry run seçeneğini seçmeden!!! Run Search/Replace butonuna tıklayın.

Bu sayede WordPress’e ssl tanımlarken yaşanan sorunları da büyük ölçüde çözmüş olursunuz.

WordPress’te SSL Kurulumu Sonrası Yapılması Gerekenler

1-) Google Search Console üzerinden Https uzantılı mülk eklemek ve Site Haritası Göndermek

SSL işlemini tamamlar tamamlamaz yapmanız gereken ilk iş Search Console üzerinde yeni bir mülk eklemek. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mevcut olarak bulunan http uzantılı mülkünüzü kesinlikle silmemek. Search Console anasayfa üzerinden özellik ekle diyerek http uzantılı yeni sitemizi tanımlıyoruz. Ayrıca bu yeni mülke site haritamızıda göndermeyi kesinlikle unutmuyoruz. Aksi taktirde çok yoğun trafik kaybı sizi bekliyor olabilir.

2-) Google Analytics üzerinde site adresini http’den https’e taşıma işlemi

Yeni url yapınızda istatistiki manada herhangi bir bilgi kaybına uğramamak adına Google Analytics‘e girip ​sol en alt kısımda bulunan Yönetici sekmesine tıklayın. ​Ardından sağ sekmede açılacak olan Mülk kısmı altındaki Mülk Ayarları kısmına tıklayın ve hemen arkasından onun da sağında açılacak olan Mülk Ayarları kısmında bulunan Varsayılan URL yapısını https:// olarak değiştirin ve işlem tamamdır.

Diğer düzeltilmesi gerekenler

Kullanmış olduğunuz web sitesinin robots.txt dosyasını mutlaka kontrol edin. Eskiye dair bir link kalmasın. Ayrıca Adsense reklamları kullanıyorsanız reklam kodlarının yapısının https uzantılı olduğunu kontrol edin.

WordPress’te Ssl sertifikası kurulumu ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlattık. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden mutlaka sorunuz.

Bir cevap yazın