Adil Kullanım Kotası Kaldırılıyor

Son aylarda internet kullanıcıları tarafından sıkça dile getirilen Adil Kullanım Kotası  sorunu ile ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan bir açıklama geldi. Arslan 2018 yılı itibariyle tüm Türkiye’de Adil Kullanım Kotası uygulamasının kaldırılacağını açıkladı. Bakanlıktan yapılan bu açıklama yüksek düzeyde internet kullanımları sebebiyle düşük hızda internet cezasına çarptırılan kesimlerde büyük bir sevince sebep oldu.

Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?

Adil Kullanım Kotası internet servis sağlayıcılarının bütün abonelerine eşit hızda internet erişimi sağlamak amacıyla yüksek internet trafiği kullanan abonelerine belirli bir “Download” sınırı koyarak bu sınırın aşılması durumunda tarifede belirtilen internet erişim hızları ne olursa olsun abonenin maksimum hızının 3 Mbps’e kadar düşürülmesi olayıdır. Bir anlamda söz konusu abone bir sonraki ay başına kadar düşük hızda internet ile cezalandırılmış olur.

Halihazırda AKK uygulaması olmayan internet paketleri de mevcut ancak bu paketlerin fiyatları çok yüksek olduğundan kurumsal firmalar haricinde Türkiye genelinde tercih edilmemekte. İnternet dünyası şimdi AKK uygulamasının son bulmasını bekliyor.

Bir cevap yazın