Rehber

Active Directory Ne İşe Yarar?

Active directory Windows server  2003 ağlarındaki bir hizmettir. Bu veri tabanı kullanıcı ,bilgisayarları mekanları,  yazıcılardaki tüm bilgileri saklar. Bir telefon rehberine benzetebiliriz . Telefon rehberinde telefon numarasına ait tüm kullanıcıların isimleri, soy isimleri, telefon numarları, adresleri bulunur.

Active directory ise networkte bulunan nesnelerin ve bunlara ait tüm özelliklerin bilgilerin tutulduğu yönetildiği bir veri tabanıdır.  Active directory ağ kaynaklarında ulaşmak, isimlendirmek  güvenli şekilde yönetmek için gereken ortamı  sağlamak amacıyla kurulur. En önemli özelliği kaynakların kontrolünü ve  yönetimini   merkezleştirmesidir.  Active directory çok büyük işletmelerde ki bilgileri alt kümelere bölerek saklayabilir.

Böylece verilerin büyümesi, küçülmesi durumunda sisteme esneklik kazandırır. Activce directory  sistem yöneticilerinin domain  kapsamında ki tüm pc lerde desktop özelliklerini, ağ servislerini ve uygulamalarını, merkezi bir noktada yönetilebilmelerini güvenli şekilde kullanabilmelerini sağlar.

Active directory  veri tabanında ağ objeleri hakkında bilgileri saklar. Bu objeler, kullanıcılar, gruplar, bilgisayarlar ve yazıcılar olmak üzere ağ kaynaklarını temsil eder active directory  kapsamındaki tüm sunucular active directory objeleri arasında yer alır. Active directory tüm objelere dağılmış veri tabanı üzerinde saklar kolaylıklar  tek bir noktadan yürütür. Kullanıcılar objeye ulaşmak istediklerinde objeye atanan özelliklerden faydalanabilir.

Active Directory Sistemine Ait Terimler

  • DOMAİN: Active directory nin en temel mantıksal bileşenidir. Domain aynı veritabanını paylaşan bilgisayarlar bütünüdür, sistem yöneticileri tarafından oluşturulur. Her domain benzersiz bir isme sahiptir. Domain güvenlik sınırı olarak da bilinir. Her domain kendi güvenlik yapısına sahiptir.
  • ORGANİZAPATİONAL UNITS: Bir domain içindeki objeleri organize etmek amacıyla kurulmuş objelerdir.
  • TREE VE FORENTS: Tree, birbirine ardışık isim aralığını paylaşan Windows server 2003 domainlerinin hiyerarşik olarak düzenlenmiş şelidir. Forents ise birden fazla treenin birleşmiş halidir.
  • GLOBAL CATALOG: Active directory deki tüm objelerin özelliklerinin bir alt kümesini taşıyan bilgi deposudur.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top