8 Basit Adımda Etkili Google Chrome Kullanımı

Herkesin malumu tarayıcı savaşları almış başını gidiyor. Yazılım şirketleri her geçen gün Browserların (Tarayıcı) yeni versiyonlarını yayınlayarak amansız bir yarışta var olma gayretindeler. Düşünün ki 2008 de beta sürümü yayınlanan Google Chrome geçtğimiz günlerde Chrome 68 sürümünü piyasa sunmuş bulunmakta.

Hal böyle iken kullanıcılarda tarayıcıların yaptıkları değişikliklere yetişememekte çoğu zaman tarayıcılarından tam zamanlı verim alamamaktan yakınıdır duruma geldiler. Bende bu yazımda sizlere 8 temel adımla Chrome‘u nasıl etkili bir biçimde kullanabilirsiniz dilim döndüğünce aktarmaya çalışıcam. Neden Chrome derseniz; aldığımız son istatistiki bilgilere dayanarak Chrome ülkemizde şu an en çok kullanılan tarayıcı konumunda. Grafik aşağıda sizleri bekliyor. Ve eğer altınızda bir araba varsa o arabayı tüm yönleriyle çok iyi tanımalısınız. Resimlerin üzerine bir kez tıklayarak büyütebilirsiniz.

Grafik 17 Temmuz – 15 Ağustos tarihlerini kapsamaktadır. Ve Statcounter.com sitesinden alınmıştır.

Google Chrome’u temiz bir şekilde sisteminize kurduğunuzu ve açılış ekranında olduğunuzu varsayarak başlıyoruz. Başlamadan evvel tarayıcının ilk görünen halini sizlere rehberlik etmesi açısından alta ekliyorum.

Adım 1. Görünüm Ayarları

İlk adımımızda Chrome ilk saf haliyle bizi karşılıyor ancak bu çokta efektif bir durum değil bize fazlası lazım. Öncelikle Anasayfa Düğmesi ve Sık Kullanılanlar elinizin altında olmalı bunun için adres çubuğunun sağ tarafında kalan üç tırnak simgesine tıklayıp ayarlar sekmesine geliyoruz.

Ardından Görünüm menüsünde bulunan bahsettiğimiz iki maddeyi işaretleyerek bu adımı tamamlıyoruz.

Adım 2. Arama Motoru Yönetimi

Chrome’un en beğenilen özelliklerinden biriside adres çubuğuna yazdığınız kelimeyi .com, .net, .org vs.. gibi uzantılarla yazmasanız o kelimeyi direk tercih ettiğiniz arama motorunda aramışsınız gibi davranarak sonuçları önünüze sermesidir. Varsayılan arama motoru tercihi varsayılan haliyle google.com olarak gelir ama isterseniz siz bunu yahoo yada yandex yaparak bir anlamda fantazi yapabilirsiniz. Peki bu nasıl olacak;

Yine adres satırının sağındaki üç tırnaktan simgesinden ayarlar sekmesine gelerek Ara bölümünden tercih ettiğiniz arama motorunu seçebilirsiniz.

Adım 3. Anasayfa Belirleme

Belki de bizim için en önemli adımlardan bir tanesi daha, ana sayfamız ne olacak. Bunun içinde yine ayarlar(ayarlar sekmesine nasıl gelindiğini ilk iki adımda anlattığım için tekrar tekrar sıkmaya gerek yok sanırım) sekmesinden Görünüm bölümünden “Yeni Sekme Sayfasını Değiştir” seçeneğinden “Ana sayfam şu sayfa olsun” kutucuğunu doldurup tamam diyerek ana sayfanızı kolayca belirleyebilirsiniz.

Adım 4. Herhangi Bir Siteyi Sık Kullanılanlara Ekleme

Basit ama çok önem bir adım daha. Örneğin bizim sitemizde ki bir makaleyi çok beğendiniz ve sık kullanılanlara  bir diğer deyişle yer işaretlerine ekleyerek daha sonra kısa yoldan kolayca erişmek istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey adres çubuğunun hemen sağında bulunan yıldız simgesine tıklayıp “Bitti” diyerek yer işaretlerine eklemek.

Adım 5. Sık Kullanılanları (Yer İşaretlerini) İçe Yada Dışa Aktarmak

Diyelim ki Chrome’u zaman içerisinde kullandıkça sizin için önemli olan bir çok sayfayı yada siteyi yer işaretlerine eklediniz. Ancak sisteminize format atmanız gerekti yada hiç bir şey olmamışken Sık kullanılanlarınızın (Yer İşaretlerinizin) yedeğini almak istediniz. Bu durumda yapmanız gereken Chrome açıkken Ctrl+Shift+O tuşlarına basarak Yer İşareti Yöneticisi sayfasına gelerek düzenle menüsünden;

-Chrome da kayıtlı olan Yer İşaretlerinin bir yedeğini almak için Yer İşaretlerini Html Dosyasına Aktar Seçeneğini tıklamak.

-Eğer aldığınız yedeği Chrome a yüklemek istiyorsanız Html dosyasından içe aktar seçeneklerine tıklayarak kolayca istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Adım 6. Uzantı Yönetimi

Bazen internette işlerimizi kolaylaştırmak için tarayıcılarımıza uzantılar ekleriz. Bazende biz istemeden yüklediğimiz bazı programlar tarayıcımıza uzantılar ekleyebilir. Standart kullanıcılar için bu tarz uzantılardan kurtulmak işkence haline gelir ve işin içinden çıkamazlar. İşte bunu engellemek için Ayarlar menüsünü açıp sol tarafta ortada bulunan uzantılar sekmesine gelerek tarayıcımızda bulunan uzantıları görüp aktif yada pasif hale getirebilir yada tamamen silebiliriz.

Adım 7. Tarayıcı Geçmişini Temizleme

Hepimizin özellikle erkeklerin eskiden beri önem verdiği en önemli konudur; girilen sayfaları yok etme. Çevrimiçi, online gizlilik artık en önemli parametre oldu bu yüzden lafı uzatmadan daha önce girdiğiniz sitelerin yanında facebook yada herhangi bir forum sitesinden tutunda internet bankacılığı kullandığınızda formlara girdiğiniz şifrelerinize kadar hepsini tek seferde yada opsiyonel bir biçimde silmek için yapmanız gereken;

Ayarlar menüsünü açıp sol tarafta en üstte bulunan geçmiş butonundan Tarama Verilerini Temizle seçeneğine tıklayarak istediğiniz gibi silme işlemi yapabilirsiniz.

Adım 8. Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlama

Buraya kadar anlatıklarımı uygularken yanlış bir şeyler yaptığınızı fark ettiniz yada sırf canınız istedi diye Chrome‘u varsayılan (Default) ayarlarına döndürmek istediniz.Bunun için yine Ayarlar menüsünden alt tarafta bulunan Gelişmiş Ayarları Göster linkine tıklayarak sayfanın en altında bulunan Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlayın butonuna tıklayarak Chrome u ilk gün ki ayarlarına döndürebilirsiniz.

default

Hepsi bu kadar, artık sizlerde Chrome‘u tüm yönleriyle etkili bir biçimde kullanmayı öğrendiniz.

Dilerseniz altta ki videodan da canlı anlatımı takip edebilirsiniz.

Sorunlarınızı yorum bölümünden bize iletin.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere…

Arama Etiketleri:

Sık kullanılanlar Chrome, chrome sık kullanılanlar ekleme, google sık kullanılanlar, google sık kullanılanlar nasıl eklenir, chrome da sık kullanılanlar ekleme.

Bir cevap yazın