Ana sayfa Rehber Arama Motoru Savaşları: Google – Yandex

Arama Motoru Savaşları: Google – Yandex

Yüzyıllardır savaş halinde olan Amerika ve Rusya arasındaki savaş yerini Yandex-Google savaşına bırakmış gibi görünüyor. 2000 yılında kurulan Yandex’in, 1998 yılında kurulmuş olan Google’nin haksız avantaj sağlayarak rekabet kurullarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya Rekabet Kurumu’na başvurmasıyla aradaki savaş kendini göstermeye başladı. Bu başvuruda Google, Android yazılımlarda Google Play uygulamasının önceden saptanmış arama motoru olarak ayarlanmasını sağladığı için rakibine haksızlık iddiasıyla suçlandı.

Arama Motoru Savaşları Devam Ediyor

Bir çok araştırma yaptım ve gözlemlediğim bazı ayrıntıları sizinle paylaşmak istiyorum. İlk olarak Google ve Yandex arama motorlarına ‘Google ne zaman kuruldu?’ yazdığımda çıkan sonuç her iki arama motorunda da 1998 iken aynı soru Yandex için sorulduğunda sonuç aynı çıkmıyor. Google 2000 yılında kurulduğu bilgisini verirken Yandex kendisinin 1997 yılında kurulduğunu bize aktarıyor. Daha sonra Yandex Google’ye yetişmek için bir çok yan uygulama çıkartmıştır. Bunlara örnek verecek olursak Google’nin daha önceden sahip olduğu navigasyon ve harita özelliği günümüzde Yandex tarafından sesli olarak hizmete sunulmuştur.

Buradan anlayacağımız üzere Yandex Google’nin bir tık üstüne çıkmak için elinden geleni yapıyor. İki arama motorunun da hemen hemen aynı uygulama ve özelliklere sahip olması aralarındaki rekabetin en büyük örneğidir.

Yandex’in Rusya Rekabet Kurumu’na yaptığı başvuruya Google henüz cevap vermemiştir. Ancak durum gösteriyor ki ne cevap verilirse verilsin Google-Yandex Savaşı uzun yıllar devam edecek. Tek temennimiz bu savaşa üçüncü bir arama motorunun katılmaması…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here