Windows 10

5 Adımda Hızlı Bir Bilgisayar Sahibi Olun

Günümüz ekonomik koşullarında artık hepimizin iyi kötü bir bilgisayar sahibi olacak kadar gücü var. İyi yada kötü bir bilgisayar sahibi oluyoruz, satın alabiliyoruz ancak bu bilgisayarların ilk alındığı zamanlardaki stabil ve hızlı çalışma durumunu koruma konusunda sorunlarımız var.

Zaman içerisinde bilgisayarımızı kullandıkça, içerisine bir takım oyunlar ve yazılımlar yüklendikçe sistemimiz zamanla performans kaybı yaşamaya ve yavaşlamaya başlıyor. İşte bu noktada yapacağımız basit ama etkili 5 işlem ile bilgisayarımızı eski güçlü ve hızlı günlerine geri döndürmek için uğraşacağız. Hazırsanız başlayalım.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

1-) Program Ekle\Kaldır menüsünü kontrol edin

Program Ekle\Kaldır menüsü amiyane tabiriyle bir bilgisayarın namusu gibidir. Ve kişisel bilgisayarınızın sisteminde hangi programların kurulu olduğunu ve kurulu olan yazılımların gerçekten işe yarar bir durumunun olup olmadığını sorgulayın ve işe yaramayan yazılımları kaldırın. Bu işlem sisteminizde hem disk alanında yer açacak hem de daha hızlı işlem yapmasını sağlayacaktır.

2-) Temiz bir masaüstünüz olsun

Elbette ki çok yüksek donanımsal güce sahip bir sistem için bu madde çok geçerlilik arz etmeyebilir ancak sistem kaynakları size kıt kanaat yetiyorsa bu işlem kesinlikle elzemdir. Bilgisayarımızın masaüstü mümkün olduğunca az sayıda simge barındırdığında sistemin açılış ve kapanış hızı doğrudan etkilenecektir.

Eğer bilgisayarınızda kullandığınız çok sayıda yazılım varsa bu yazılımların masaüstü simgelerini bir klasörde saklamanız faydanıza olacaktır.

3-) Web cache belleğinizi temiz tutun

Bildiğiniz gibi bilgisayarlar günümüz dünyasında daha çok internet üzerinde gezinmek üzere kullanılıyor. Hele ki bir oyun tutkunu değilseniz yani bilgisayarınızı oyun oynamak için kullanmıyorsanız tam bir internet delisi olduğunuz bile söylenebilir. Ancak internet üzerinde tarayıcı kullanarak ziyaret ettiğimiz her web sitesi tarayıcımız üzerinde daha sonra hızlı bir erişimde kullanılmak üzere bir takım veriler bırakır. Bu verilere terminolojide “cache” denir.

Bu yüzden hangi tarayıcıyı kullanıyor olursanız olun(Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari vb.) tarayıcınızın internet geçmişini belirli aralıklarla mutlaka temizleyin.

 4-) Aşırı kaynak tüketen yazılımları tespit edin

Bilgisayar üzerinde siz bir işlem yaparken arka planda bir çok program çalışır. Ve bu programların bazıları işlemci ve ram bellek kapasitesinin büyük bir kısmını tek başına tüketiyor olabilir. Böyle bir durumda bilgisayarınız hiçbir şey yokken yavaş çalışıyor gibi bir his uyandırır. Bu tarz yazılımları tespit edebilmek için “Görev Yöneticisini” kullanabiliriz.

Eğer işletim sisteminiz Windows 10 ise bu durum çok daha kolaydır. Ctrl+Alt+Delete kısayolu üzerinden görev yöneticisini açarak hangi programın ne kadar kaynak tükettiğini rahatlıkla takip edebilirsiniz. Tespit ettiğiniz aşırı kaynak tüketen yazılımı sisteminizden kaldırarak bilgisayarınızı hızlandırma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz.

5-) C diski üzerinde mutlaka %25’lik boş alan bırakın

C diski genellikle bilgisayarlarda sistem dosyalarının kurulu olduğu disktir. Zaman zaman bazı bilgisayar sistemlerinde D diskine de sistem kurulduğu görünür ancak bu çok ender rastlanan bir durumdur. C diski sistem dosyalarını barındırdığından bu diskte yaşanan bir bellek alan sorunu sisteminizi tamamen içinden çıkılmaz bir biçimde yavaşlatacaktır.

Bu yüzden mümkünse sisteminizde bulunan D diskini daha fazla kullanıp C diskinde gereksiz dosya ve yazılımların olmamasına dikkat edin. Eğer sisteminizde sadece C diski mevcut ise Harddisk bölümlemesi yaparak D diskini oluşturun. Bu şekilde sistem dosyalarınızın bulunduğu alanda rahat bir ortam yaratarak sisteminizden en iyi performansı almayı hedefleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz 5 pratik adımla farklı bir yazılım yada program kurulumu yapmadan daha hızlı bir sisteme sahip olabilirsiniz. Ayrıca hızlı bir bilgisayara sahip olmak için bildiğiniz pratik ipuçları varsa mutlaka yorum bölümüne belirtiniz. Sorun yaşarsanız aşağıda bulunan video rehberi takip edebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top