Rehber

4K Yayını İzleyebilmek İçin Yapmanız Gerekenler

4K yayın izleyebilmek için decoderiniz in 4K çözünürlüğü destekliyor olması gerekmekte. Ayrıca kullanmış olduğunuz televizyonun ultra HD çözünürlüğe sahip olması gerekiyor. Ultra HD televizyonunuzun dahili uydu alıcısı 4K çözünürlüğe sahip yayınları destekliyorsa harici bir cihaza ihtiyacınız olmayacaktır.

4K Çözünürlük Nedir?

4K yeni nesil akıllı televizyon, tablet ve mobil cihazlarda karşımıza çıkan, günümüzde iyice yaygınlaşan kamera ve ekran çözünürlüğünü ifade eder. Satışı yapılan ultra HD televizyonların çoğu 3840×2160 ekran çözünürlüğüne sahiptirler. Bazı televizyonlar ise 4K olarak satılmasına rağmen ne yazık ki çoğu 4K yayınları açmamaktadır. Bunun sebebi ise 2160p50i olması gereken dahili uydu alıcısının 30i seviyesinde kalmasıdır. Eğer ultra HD televizyonunuz uydu alıcısı 50i desteklemiyorsa TRT 4K yayınını izlemeniz mümkün olmayacaktır.

4K Yayınları İzlemek İçin Yapmanız Gerekenler

Televizyonunuz ultra HD çözünürlüğe sahip olması gerekiyor. Uydu alıcınızın 4K 50p yayınları desteklemesi gerekiyor. 30p dahili uydu alıcıya sahip ultra HD televizyonlar TRT’nin 4K yayını açmayacaktır. Ultra HD televizyonunuzun dahili uydu alıcısı 4K 50p destekliyorsa, çanak antenden gelen kabloyu direk televizyonun arkasında bulunan line girişine takmanız yeterli olacaktır. Gerekli bağlantıyı yaptıktan sonra televizyonunuzun uydu ayarları menüsünden izlemek istediğiniz 4K kanalların frekans bilgilerini girmeniz yeterli olacaktır.

Eğer hala hangi 4k Televizyonu seçeceğinize kara veremediyseniz altta bulunan yazımıza mutlaka bir göz atın.

TRT 4K Nasıl İzlenir?

TRT 4K yayını izleyebilmek için ultra HD televizyonunuzun uydu ayarları menüsünden TRT 4K nın frekans ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Ayrıca TRT 4K yayınını kablolu TV özelliğini kullanarak da izlenebilmektedir. TRT 4K yayınını izlemek için Türksat 4A Batı uydusu üzerinden 11,9585 V 27500 5/6 ayarlarını uydu alınıza girmeniz gerekiyor. TRT 4K yayını Türksat 3a Doğu ve Eutelsat 7a uyduları üzerinden de izlenebilmektedir. Tek yapmanız gereken güncel frekans değerlerini uydu alıcınıza girmek. Güncel frekans değerlerini TRT ve TÜRKSAT’ın internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top