Rehber

4K Televizyon Tavsiyesi – En İyi 4K TV Hangisi?

Bu yazımızda kısaca 4k yani ultra hd televizyon almak isteyen okuyucularımız için tavsiye edebileceğimiz marka modelleri incelemeye çalışacağız. Ülkemizde artan döviz kurları sebebiyle yabancı menşeili televizyon markalarının fiyatlarıda uçuk seviyelere gelmiş durumda.

Ultra Hd 4k televizyonların fiyatlarıda 2.400 TL – 10.000 TL arasında değişmekte. 4k televizyonlar son dönemde 4k ultra hd yayın yapan televizyon kanallarının artmasıyla birlikte tüketicilerin dikkatini çekmeye başladı ve ultra hd özelliği olan televizyonlara olan ilgide artmış durumda.

Sizler için 4k tv tavsiyelerine geçmeden öncelikle neden 4k tv tercih etmeliyiz, gerçekten almaya değer mi kısaca bunu inleyelim.

Neden 4k TV alıyoruz?

Öncelikle Turksat uydusunda 4k yayın yapan sadece bir televizyon var o da devlet televizyonu TRT 4K. Hotbird uydusu üzerinde 4k yayın yapan kanal sayısı daha fazla. Dolayısıyla 4k televizyon alsanız daha 4k yayın yapan türkçe kanal neredeyse olmadığından bu bir dezavantaj.

Diğer taraftan Youtube üzerinde 4k ultra hd video destekleyen Youtube kanalları var. Ancak burada yine dikkat etmemiz gereken bir konu var o da şu; internet bağlantı kalitemiz 4k yayınları oynatabilecek durumda mı?

Örnek olarak Netflix, 4K görüntüleri akıcı bir şekilde oynatmak için 25Mbit’lik bir bağlantı hızı tavsiye etmekte. Bu sebeple internet bağlantı hızınız 25Mbit’ten düşük ise 4k özellikle Televizyonunuzdan 4k video oynatmakta sizin için hayal olacaktır. Elbette 16Mbit’e kadar bir internet hızıyla da 4k video oynatabilirsiniz ancak yeterince akıcı olmayacaktır.

Eğer mevcut internet hızınızın ne kadar olduğunu bilmiyorsanız ölçmek için alt tarafta bulunan yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Ayrıca internet hızınızı örnek bir 4k video üzerinde deneyimlemek isterseniz altta bulunan 4k yayın örneğini deneyebilirsiniz. Ayrıca 4k yayınları takip edebilmek için gereken diğer hususları alttaki yazımızda bulabilirsiniz.

Buraya kadar anlattıklarımızdan sonra eğer hala 4k bir televizyon sahibi olmak istiyorsanız artık 4k tv tavsiyelerine geçebiliriz. Hadi gelin.

1-) Vestel 50UD8100 50″ 127 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart LED TV

Güncel Fiyatı: 2.660 TL

Vestel’in sloganı gururla Yerli. Vestel’in rakip 4k televizyon markalarına göre 2 büyük avantajı var. Birincisi fiyatı gerçekten uygun sayılabilecek bir fiyata 4k ultra hd tv sahibi olabiliyorsunuz, ayrıca Vestel’in bu televizyona 3 yıl garanti vermesi çok büyük bir faydalardan bir tanesi.

Olumsuz manada en büyük sorunlarından bir tanesi kanal geçişlerinin rakiplerine oranla daha yavaş olması. Dahili Uydu alıcısıda bulunuyor. Piyasadaki en ucuz 4k televizyon budur.

2-) Philips 50PUS7303/62 50″ 126 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart LED TV

Güncel Fiyatı: 3.600 TL

Philips bu alanda oldukça iddialı ve yüksek kalite vaad ediyor. Yalnızca 2 yıl servis garantisi var ancak kanal geçişleri ve tepkileri çok hızlı. Görüntü kalitesi Vestel’in sadece bir tık kadar üzerinde bulunuyor. Dahili Uydu Alıcısı mevcut.

3-) Samsung 49NU7100 49″ 122 Ekran 4K Uydu Alıcılı Smart LED TV

Güncel Fiyat: 3.423 TL

Samsung’un bu modeli dünya’da en çok satılan 4k televizyon modellerinden bir tanesi. Doğrusunu söylemek gerekirse alınabilecek en iyi 4k televizyon hem marka hem de model olarak amiral gemisi tadında. Düşünmeden alabileceğiniz bir televizyon.

Dahili uydu alıcı, wifi özellikleri mevcut kanal akışları son derece hızlı, renkler canlı ve göz alıcı.

Genel itibariyle Türkiye’deki tüketicilere 4k ultra hd tv tavsiyelerimiz bu şekilde. Eğer 4k televizyon almakta kararlı iseniz bu modellerden bütçenize ekonominize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top