404 Hatalarının Arama Sonuçlarına Etkileri

404 hataları web sitesi olan her insanın yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Özellikle Google Search Console kullananlar tarama hataları kısmında sayfalarının 404 hatası verdiğine sıkça rastlamışlardır. Peki bu tarz tarama hatalarının google arama sonuçlarına ve site SEO sonuçlarına bir etkisi var mıdır? Yazımızın konusu tarama hatalarının search engine sonuçlarına etkileri üzerine. Hazırsanız başlayalım.

Web Sitesinde 404 Hataları Nasıl Tespit Edilir?

Bu tarz hataları tespit edebilmeniz için öncelikle sitenizin Google Search Console’a kayıt yapılması gerekiyor. Bu iş için bir gmail hesabınızın olması yeterli. Gmail hesabıza giriş yaptıktan sonra search console üzerinden “Mülk ekle” diyerek sitenizi Google Webmaster Tools diye bilinen kavramın içerisinide girmiş oluyorsunuz.

Sitenizin verdiği tarama hatalarını incelemek isterseniz Google Search Console girip Tarama > Tarama Hataları adımlarını takip ederek sonuçlara ulaşabilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

404 Hataları Nasıl Giderilir?

Bu tarz tarama hataları web sektörünün içerisinde olan ve gayet doğal sonuçlar. 404 hataları veren sayfalarınız var ise yapmanız gerekenler kısaca şunlar;

  • hata veren sayfalarınızı sayfa ile ilgili bir başka sayfanıza yönlendirme yapın.
  • Eğer hata aldığınız bir sayfa ile ilgili benzer bir içeriğiniz yok ise ilgili sayfayı ana sayfanıza yönlendirin.
  • Search Console üzerinden hata aldığınız sayfalar artık sitenizde mevcut değilse ilgili sayfayı yine Search Console üzerinden Google Dizini > URL’ leri kaldır adımlarını takip ederek Google’dan hata veren sayfalarınızı arama sonuçlarından kaldırmasını isteyebilirsiniz.
  • Eğer WordPress içerik yönetim sistemini kullanıyorsanız “Redirection” eklentisini yükleyerek hata veren sayfalarınızı farklı sayfalara 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

404 Hataları Arama Sonuçlarına Nasıl Etki Eder?

Google bu tarz hataların arama sonuçlarında sitenize bir zarar vermeyeceği yönünde. Ancak işin iç yüzü hiçte böyle değil. Eğer Search Console sistemi size belirli aralıklarla “…. web sitesindeki “404” sayfalarında artış” şeklinde mesajlar gönderiyorsa siteniz için tehlike çanları çalıyor demektir.

Bu hata mesajlarını bir süredir alıyorsanız Google arama sonuçlarında yeni eklediğiniz içerikler artık çok daha arka sayfalarda insanlara gösterilecektir. Eski sayfalarınız hit almaya devam edecektir ancak yeni içeriklerinize Google şans tanımayacaktır.

Kısacası HTTP 404 hataları çok büyük bir sorundur ve sağlıklı bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız bu tarama hatalarından bir an önce kurtulmanız gerekmektedir.

 

 

Bir cevap yazın