32 Bit Program 64 Bit Bilgisayarda Çalışır Mı?

Standart bilgisayar kullanıcılarının korkuları rüyalarından birisi olan bit mevzusu son dönemde çokça sorulur oldu. Çok fazla kafanızı karıştırmadan bit nedir konusuna açıklık getirelim. Öncelikle bu x64 yada x32 dosya değil sistemdir. Bir işletim sisteminin çalışmasını sağlayan devrelerin uyumundan meydana gelen sistemin çalışma prensibidir. Bu çalışma prensibi işletim sistemiyle meydana gelir ve işletim sistemiyle oradan kalkar. Yani biz 32 bit yada 64 bit dediğimiz seçimi işletim sistemimizi kurarken yaparız. Genel bilgisayarcı mantığı ile 4 Gb Ram’e kadar desteği olan bilgisayarlara 32 bit, 4 Gb ve üstü Ram desteği olan cihazlara 64 bit işletim sistemi kurulur.

X86 Ne Demek?

Eğer ecnebi torrent sitelerinden işletim sisemi indirmişliğiniz var ise x86 diye bir kavram duymuşsunuzdur bunun 32 bit diye tabir ettiğimiz x32’den hiçbir farkı yoktur.

32 Bit bir program 64 bit İşletim sisteminde Çalışır Mı?

32 bit bir programı 64 bit sistemde çalıştırabilirsiniz ve %90 oranında herhangi bir sorun çıkmaz ancak elinizde programın 64 bit uyumlu versiyonu var ise onu tercih etmek daha isabetli olacaktır.

Bir cevap yazın