Ana sayfa Haberler +306 Alan Kodu Nerenin Sürekli Beni Arıyor?

+306 Alan Kodu Nerenin Sürekli Beni Arıyor?

Eski zamanlarda olur olmadık SMS’ler ile taciz ediliyorduk son dönemlerde ise telefon dolandırıcıları çok kolay bir biçimde kapımızı çalar oldu. Gün içerisinde işinizde gücünüzdesiniz bir bakıyorsunuz +306 ile başlayan garip bir numara sizi arıyor. İlkinde görmezden gelip açmıyorsunuz ancak çağrılar devam ediyor. Hazır olun dolandırıcılar peşinizde.

Dönem dönem Bulgaristan, Gürcistan gibi bilimum ülke alan kodlarıyla arandığınız olmuştur. İşte 306 alan koduda yeni bir suç şebekesinin yeni yöntemi. Türkiye’de kayıtlı cep telefonlarını 306 ile başlayan numaralardan arıyorlar. Bu çağrılar genellikle ödemeli arama şeklinde oluyor.

Ancak bu 306 ile başlayıp devam eden numaralardan gelen çağrıların diğerlerinden bir farklılığı var. Bunlar genellikle çağrı bırakıyorlar yani çaldırıp kapatıyorlar. Siz -aa beni biri aramış, dur geri döneyim deyip döndüğünüz anda artık geri dönülmez bir yola girmiş oluyorsunuz.

Dolandırıcılar bu sayede insanların ceplerini boşaltmaya devam ederken malesef ilgili kurumlar bu konuda önlemler almakta geç kalıyorlar. Zamanında SMS ile başlayan tacizler şimdilerde telefon aramaları yolu ile dolandırıcılığa kadar gitmeye başladı. İyi ama bu 306 nerenin kodu yahu diyenleri duyar gibiyim.

306 Hangi ülkenin alan kodu?

+306 alan kodu Güney Afrika Cumhuriyeti‘ne ait bir alan kodu. Suç şebekelerinin yeni adresi muhtemelen orası. Eğer Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bir akrabanız yada tanıdığınız yoksa bu numaralardan gelen çağıralara kesinlikle ama kesinlikle geri dönüş yapmayın.

Çağrılara geri dönüş yaptığınız taktirde muhtemelen yüksek bir faturayla yada içindeki dakikaları bitmiş bir GSM hattı ile karşılaşmanız muhtemel gözüküyor. Peki bu tür aramalardan nasıl kurtulabilirim.

Yurt dışından gelen aramaları engelleyin

Bulgaristan, Yunanistan derken şimdi de Afrika. Bu çağrıların sonu gelmez. Eğer yurt dışından sizi arayacak kimseniz yoksa yurt dışından çağrı almayı kapatmak en iyi seçenek olarak duruyor. Bunu yapmak için internet üzerinde bir takım kodlardan ve şifrelerden bahsedilmiş ama hiçbiri güvenilir değil.

Hangi operatörü kullandığınıza bakmadan müşteri hizmetlerini arayın ve numaramı yurt dışı kaynaklı çağrılara kapatmak istiyorum deyin. Bırakın gerisini onlar halletsin. Sizde huzurun tadını çıkarın.

Türkiye’de hizmet veren GSM operatörlerinin müşteri hizmetleri numaraları aşağıdaki gibidir:

Turkcell 0532 532 00 00

Turk Telekom 444 1 444

Vodafone 0 542 542 00 00

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here