Ana sayfa Bilgi 2019’da Nereye Yatırım Yapmalı?

2019’da Nereye Yatırım Yapmalı?

Bu yazımızda sizlere genel olarak 2019’da birikimlerinizi ve yatırımlarınızı nereye yaparsanız daha iyi geri dönüşler alabilirsiniz onlardan bahsetmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi 2019 senesi hem Türkiye’de hem de Dünya’da siyasi risklerin ve politik anlaşmazlıkların artarak devam ettikleri bir yıl oluyor. Bu sebeple ülkemizde döviz kurlarında müthiş bir oynaklık var.

Böylesine gergin bir ortamda dişimizden tırnağımızdan artırdığımız birikimlerimizi güvenli bir limana atıp zarar etmeden stabilizasyonu korumak en önemlisi. Eğer böyle bir dönemde elinizde nakit para bulunuyorsa yatırım amaçlı sizlere tavsiye edebileceklerimiz şunlar;

Gayrimenkul

Bu tavsiye size ilginç gelebilir ancak henüz başınızı sokacak bir eviniz yoksa böyle bir dönemde elinizdeki nakit para bir ev almaya yetecek durumda ise hiç düşünmeden ev alabilirsiniz. Çünkü daralan emlak sektörü sökterdeki firmaları ev fiyatları konusunda indirim yapmaya zorluyor.

Ancak başınızı sokacak bir eviniz var ise yatırım amaçlı ev satın almanızı asla tavsiye etmiyoruz 2019 yılında. Zira konut kredisi faizleri bir hayli fazla. Ve ev fiyatları uzun bir zamandır prim yapmıyor.

Dolar

Dolar Türkiye’nin küresel risklerinden kaynaklı fiyatı çok oynak bir halde. Ancak Türkiye Merkez Bankası‘nın yıl sonu dolar kuru tahmini 6.20 bandında halen 5.90 civarında bulunan dolarda yatırımcılarına para kazandıracak biçimde duruyor.

Borsa Bist

Borsa İstanbul uzun zamandır düşüşte ve hisse fiyatları baskı altında. Ancak bu kriz dönemi de her kriz dönemi gibi geçici olacaktır. Bugün Borsa’da başı çeken hisselere baktığımızda THYAO, ASELS, TUPRS gibi firmaların hisse senetleri oldukça iskontolu bir vaziyette yani çok ucuz.

Kriz döneminin ortadan kalkmasının ardından borsada ralli olacağı çok açık. Eğer param var ve sabırlıyım bekleyebilirim diyorsanız Bıst’in sağlam kağıtlarından mutlaka portföyünüzde bulundurmalısınız.

2019 yılında araba alınır mı?

Doğrusunu söylemek gerekirse ülkemizde otomobil fiyatları çok uçuk vaziyette bırakın sıfır bir araba almayı 2.el otomobiller bile ederinin çok üzerinde bir fiyatla satılıyor. Arabayı almak bir yana arabayı aldıktan sonra muaynesi, sigortası, kaskosu, vergisi ve hatta 7 liradan benzinini düşündüğünüzde insan araba almak fikrinden koşarak uzaklaşıyor.

Eğer yalnız yaşayan biriyseniz ve bir vasıtaya ihtiyacınız var ise böyle bir dönemde motosiklet almak her açından avantajlı olacaktır.

Genel itibariyle 2019 yılında yatırım yapabileceğiniz enstrümanlara göz attık. Bu yazıda aktırdıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here