Rehber

Dünya’nın En Hızlı DNS Adresleri

Ülkemiz henüz internet mecrasının özgürlüğünü ve kalıbına sığmaz ruhunu tam olarak kavrayamadı. Bu yüzdendir ki hemen hemen her gün farklı bir web sitesi bir şekilde yasaklı hale gelebiliyor. İşin gerçeği bazı web siteleri de var ki gerçekten yasaklanmak için her şeyi yapıyor.

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi Youtube geçtiğimiz günlerde Atatürk’e hakaret içerikli videoları tüm uyarılarına rağmen yayından kaldırmamış ve sonunda BTK tarafından Türkiye’den gelecek olan ziyaretlere kapatılmıştı. Son ünlerde ise Wikipedia sitesi benzer bir sorunla erişim engeline takılmış durumda.

Elbette ki bu işlerin arka planları bizi asla ilgilendirmez. Biz sadece çözüme nasıl kavuşuruz buna bakalım. 2017 yılı itibariyle piyasada çok fazla DNS adresi mevcut. Ancak bu adreslerin hepsi istenilen hız ve akıcılığı sağlayamıyor. Yasaklı siteleri açmanın yanında internetimizi yavaşlatan bir dns adresi kullanmayı sanıyorum hiçbirimiz istemeyiz. İşte bu amaçla yola çıktık ve 2017-2018 yıllarında güncelliğini yitirmeden hızlı bir biçimde erişim engellerini aşmanızı sağlayacak dns ip’lerini sizler için derledik. Hazırsanız başlayalı.

En Hızlı DNS Adresi Hangisi?

Yazının başında belirttiğimiz gibi internet üzerinde birçok dns adresi mevcut ancak en sağlam alt yapıya sahip yalnızca iki adet dns sunucusu var;

1-) OpenDns numarası:

208.67.222.222 – 208.67.220.220

2-) Google DNS:

 8.8.8.8 – 8.8.4.4

Bilgisayara DNS Adresleri Nasıl Girilir?

Sayfanın en üstünde bulunan videoda Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda güncel dns adreslerini nasıl girebileceğinizi anlattık.

Güncel dns adresilerini yayınlanan yeni yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top