Haberler

2 Yeni Silahlı Anka TSK’ya Teslim Edildi

Terörle mücadele hem yurt içinde hem de yurt dışında olanca hızıyla devam ederken Savunma Sanayisinde çalışmalarda son sürat devam ediyor. Özellikle son yıllarda Türkiye’nin diğer ülkelere oranla açık ara önde gittiği İnsansız Hava Aracı teknolojisinde yeni bir adım daha atıldı.

Türkiye’nin yerli üretimi Uydu üzerinden kontrol edilen ve dünyanın her yerinde operasyonel olarak kullanabilen ANKA-S modelinin üretim bandından yeni çıkan 2 tanesi daha Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Böylelikle TSK bünyesinde bulunan Silahlı Anka sayısı 4’e yükselmiş oldu.

Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonunda sürekli olarak kullanılan İnsansız Hava Araçları terörle mücadelede Türkiye’nin elini kuvvetlendirmeye devam ediyor. Gelecek dönemde TSK ve EGM’ye toplam 42 adet ANKA teslim edilmesi planlanıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına stratejik güç katacak ANKA-S, aynı anda 6 hava aracını uydu üzerinden kontrol edilebilecek. Bilgi ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartılan ANKA-S’de, tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı, veri kaydı milli kriptolama çözümüyle korundu.

Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır olan ANKA-S, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabiliyor, link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleriyle görev odaklı uçuş yapılabiliyor. Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamerayla teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesiyle hava-yer/yer-yer haberleşme desteği sağlanıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top