Ana Sayfa Windows Flash Bellek Dosyalarını Kurtarma: Kesin Çözüm

Flash Bellek Dosyalarını Kurtarma: Kesin Çözüm

Paylaş

Evet son zamanlarda usblerin kaçınılmaz sorunlarından bir tanesi. Flashda bulunan gizli dosyaları kurtarmak zor değildir. Flash belleğiniz dolu yani aslında en son kullandığınızda içinde bir sürü size göre gerekli, kaçınılmaz ve hayati dosyalar vardı ama her nedense usb belleğinizi tekrar bilgisayarınıza taktığınızda birden görünmez oluverdi değil mi? Kesin öyledir.

Neyse efendim çok uzatmadan söyleyeyim usb cihazınız virüs istilasına uğradı. Her zaman söylenildiği gibi usb belleklerinizi bir bilgisayara takarken en az iki kere düşünün. Allah bilir nerden bulaştı virüs. Neyse ki çözümü aşağıya yazıyorum. Lütfen dikkat.

attrib komutu nasıl yazılır?

Dolu Flash Disk boş gözüküyor?

Çözüm:

Öncelikle sisteminize güvenilir bir antivirüs programı kurarsanız bir daha aynı sorunu yaşamazsınız. Ancak antivirüs virüsü temizlese de belleğiniz içindeki dosyaları eski haline getiremiyor. Biz bu flash bellek açılmıyor sorununu attrib komutu kullanarak çözeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

 • Başlatçalıştır  a tıklayıp. cmd yazıp enterlayın. (Windows + R çalıştırı açar)
 • cd\yazıp enterlayın.
 • g:yaz enter’a bas. (Flash belleğiniz bilgisayarım ın içinde hangi harfle gösteriliyorsa g: yerine onu yazıyoruz)
 • attrib /s /d -r -a -s -h  yaz enter’a bas.

Yanıp sönen imlecin bi alt satıra inmesini bekleyin. Alt satıra inince flash belleğinize gidin ve orada oluşan isimsiz klasöre girdiğiniz de dosyalarınızı görebilirsiniz. Usb belleğinizle bilgisayarınıza format atmak istiyorsanız burayı incelemelisiniz.

Ayrıca şu şekilde bir sorun oluyormuş;

“Sistem Dosyası sıfırlanmıyor”
Kodu şöyle yazın:

“attrib /d /s -h -r -s”

Sorun yaşayan arkadaşlar altta bulunan video’yu takip edebilirler.

Usb bellek nasıl biçimlendirilir bilmiyorsanız bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

446 YORUMLAR

 1. Merhaba, hafta sonu bir toplantı sonrası 200-250 kişi aynı toplantı dokümanları bir bilgisayardan almak isteyince aynen yukarıda anlattığınız gibi flash belleğime bir virüs bulaştı, Amvo türevi bir virüs sanırım. Belleğin içindeki dosyaları aynı isimlerle ****.exe olarak çoğaltıyordu. Virüsü temizledim ancak dosyalarım kayboldu (aslında yerindeler ama gözükmüyorlar :) ). İnternette bi sürü veri kurtarma programı var ama uzun süre uğraşmak gerekiyor, sonuç alınıp alınmayacağı da belli değil, zaten silinen birşey de yok. Sanırım bellekteki dosya formatı bozulmuştu. Bu kadar kısa sürede böyle temiz bir çözüm için çok teşekkürler. (imleç alt satıra hemen düşse de işlem flash belleğin boyutuna göre 4-5 dakika sürüyor, daha sonra isimsiz klasör gözüküyor)

 2. merhaba, bilgi için teşekkürler.
  fakat;
  attrib /d /s -h -r -s veya attrib /s /d -r -a -s -h yaptım. harici hdd uzun bir liste ile şu hataları verdi

  erişim enellendi – S:\boot\cs-CZ\bootmgr.exe.mui
  veya
  erişim enellendi – S:\boot
  erişim enellendi – S:\bootmgr
  erişim enellendi – S:\System volume information

  gibi devam ediyor.
  bunun için bir çözümünüz mevcut mu?

 3. ABİ FLASHIMIN KAYDI F HARFİ CMD YE GİRDİĞİMDE F YAZIYORUM ”F iç yada dışkomut çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor” DİYOR NE YAPABİLİRİM İÇİNDE ÖNEMLİ ŞEYLER VAR LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 4. kardeşim dediklerini aynen yaptım isimsiz dosya gelmedi onun yerine FOUND.000 ve FOUND.001 ve System Volume Information diye dosyalar geldi ama içinde benim dosyalarım yok gizli dosyaları göster dedim, korunan işletim sistemi dosyaları gizle seçeneğindeki tiki kaldırdım ama gene olmadı. Flah bellek hala 1.3 gb dolu gösteriyor ama dosyalarıma ulaşamadım lütfen yardımını bekliyorum.

 5. Verdigin talimatlari aynen uyguladim ve dosyalarima ulastim. Cok sagol gercekten cok kisa surede sorunu cozmus oldun sayende. Tesekkurler

 6. şimdi dediğiniz herşeyi yaptım attrib komutunu yazdıktan sonra enterledim ama bir türlü gelmedi aşağıya g den kullanıyorum ben olmuyor gelmiyor ne yapmam gerek bir yardım etseniz aciil lütfen

 7. Merhaba! Benim flashımda da herhangi bi sorun yokken, bi sonraki bilgisayara takışımda açılmadı. Takıldığına dair ses çıkıyor ama flashımın ismi yok (Captain diye adlandırmıştım ama artık USB DİSK adında görünüyor). Ama hiç bir şekilde dosyalarımı göremiyorum, değil dosyalarımı flaşım donanımlar kısmında dahi gözükmüyor. Flashımın takıldığına dair tek şey başta çıkan ses. Yardımlarınızı bekliyorum lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here