Ana Sayfa Genel Türkiye’de Yüksek Hızlı Tren

Türkiye’de Yüksek Hızlı Tren

PAYLAŞ

Bildiğiniz gibi Türkiye’de ilk Yht (Yüksek Hızlı Tren) macerası 13 Mart 2009 günü Ankara’dan Eskişehir’e yapılan sefer ile başlamış oldu. Aynı zamanda Türkiye Dünya’da Yht kullanan 8. Avrupa’da 6. Ülke. Aradan geçen 7 yıl sonunda şu an mevcut olan hatlarımız;
Ankara-Eskişehir (1 Saat 30 dakika)
Ankara-İstanbul (4 saat 20 dakika)
Ankara-Konya (1 Saat 50 dakika)

Elbette ki içerisinde eleştirilecek birçok nokta olmasına rağmen geçen zamanda ülkenin hem Tcdd hem de Yht yolcuları açısından hatırı sayılır bir deneyim birikimi olduğunu kabul etmek gerekir. Adım adım giderek Türkiye’nin Hızlı tren macerasına ve mevcut Yht hatlarına bir göz atalım.

Türkiye’de Kullanılan Hızlı Tren Setleri

Ülkemizde kullanılan 2 farklı tren seti mevcut. Caf ve Siemens.

1-) CAF  (HT 65 000) 

Azami hız: 250 km/sa
Azami güç: 4 800 kW
Dizi uzunluğu: 158.92 m
Yolcu adedi: 419
CAF setleri Türkiye’nin Yht macerasına başladığı ve halen yaygın olarak kullandığı marka. Bilenler bilir aynı markanın farklı bir seti de Kadıköy-Kartal metrosu hattında kullanılmakta. Genel manada yeterli bir set olmasına rağmen azami hız konusunda ilerleyen zamanda Yht hatları daha uygun hale geldiğinde hız konusunda yetersiz kalabilecek nitelikte.
caf1 hızlı tren

caf2 hızlı tren

caf3 hızlı tren içi

2-) Siemens Valero HT80001

Azami hız: 350 km/sa (Mevcut alt yapı ile Max.300)
Yolcu adedi: 500
Alman merkezli Siemens firmasına Tcdd tarafından 7 adet set siparişi verilmiş ve bunlardan ikisi Şubat 2016 itibariyle ülkemize teslim edilmiş durumda. Avrupa’nın birçok ülkesinde kullanılan ve kullanılacağı ülkenin demiryolu alt yapısına göre uyarlanarak üretimi yapılabilen son derece modern bir tren seti. Mevcut setler Ankara-Konya hattında hizmet vermekte.

siemens valero hızlı tren1

siemens valero hızlı tren2

Türkiye’de Hızlı Trene Eleştirel Bir Bakış

Ülke coğrafyasının yer şekilleri itibariyle hızlı trene uygun demiryolu yapmak yani alt yapı hazırlamak bu işin en sıkıntılı işi. Ancak buna rağmen canla başla çalışarak hızlı bir şekilde hatlar tamamlanmaya çalışılıyor. Ancak bu hızlı tren meselesi bizde biraz siyasi rant konusunda artı puan getirdiğinden deyimi yerindeyse her köyden kasabadan hızlı tren bizim buradan da geçsin moduna geldi. Özellikle Ankara-Pendik hattında Eskişehir durağı sonrası bir hızlı trenden bahsetmek mümkün değil gibi neredeyse konvelsiyonel bir tren modunda çalışıyor. Mevcut duraklar Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik. Bu kadar fazla durakta trenin yavaşlaması, durması ve tekrar hızlanması hatırı sayılır bir süreye mal oluyor. Nitekim yeni bir proje ile daha Express bir Ankara-İstanbul hattı oluşturulmaya çalışılıyor.
Bir parantezde Tcdd’ye açmak gerekirse; bu tarz yatırımların devlet eliyle yapılıyor olması gerçekten çok zor. Ve henüz Türkiye’de Yht oluşumları olgunlaşmış ve genele yayılmış değil. Ancak Tcdd’nin şimdiden kurumsal alt yapısını olgunlaştırması ve daha modern bir yapıya kavuşması gerekiyor. Örneğin internetten bilet almak istediğinizde web siteleri mobil uyumlu hale bile getirilmemiş. Bu da bilet mobil teknolojiler üzerinden bilet almak konusunda sorunlar yaratabiliyor.

Yapımı Planlanan Yht Hatları

Ulaştırma bakanlığı tarafından farklı şehirler ve illerle ilgili hızlı tren projeleri olduğu söyleniyor ancak 2023 yada 2030 yılında tamamlanması olası hatları barındıran en güncel Türkiye yüksek hızlı tren haritasını aşağıda sizlerle baş başa bırakıyorum. Fotoğrafa tıklayarak büyütebilirsiniz.

turkiye hizli tren haritasi

Eğrisi ve doğrusu ile yht macerası ülkemizde son hızıyla olgunlaşmaya devam ediyor. Bizlerde hem bu ulaşım ağını kullanarak hem de çevremize aktararak bir nebzede olsa katkı sunmaya çalıştık. Hepsi bu kadar.

CEVAP VER